بیدار24

درخواست پرستار سالمند در منزل درخواست پرستار نوزاد و کودک در منزل درخواست پرستار معلول در منزل درخواست پرستار بیمار در منزل درخواست همراه بیمار در بیمارستان درخواست همدم

01 اردیبهشت 1402

12 تا از بهترین بازی و سرگرمی سالمندان

مناسب ترین سرگرمی سالمندان از نظر شما چیست و باید دارای چه شرایطی باشند؟ همانطور که می دانید افراد مختلف با افزایش سنشان با مشکلاتی زیادی از جمله بی‌ حوصلگی، کم طاقتی و فراموشی روبه‌رو می‌شوند و معمولا نمی‌توانند روی موضوعی خاص تمرکز کنند. در این شرایط یکی از مؤثرترین راه‌های مقابله با مشکلات ذهنی و سرگرم کردن سالمندان،‌ انجام دادن تفریحات نشاط آور است.

داشتن تفریحات سالم برای سالمندان، یکی از مهم ترین مسائل محسوب می شود که پرستار سالمند علاوه بر خدمات پزشکی و پرستاری که موظف به انجام آن ها است. باید برای بالابردن کیفیت زندگی افرد مسن برنامه هایی مد نظر داشته باشد، از آنجایی که با بالا رفتن سن، فرد وقت آزاد زیادی دارند. به همین منظور اگر بتوانند این زمان را به استراحت بگذرانند، قطعاً سلامت روحی و جسمی آنها تضمین می‌شود.

باید به این نکته توجه داشت که در کنار استراحت و محیطی آرام باید بخشی از وقت خود را به تفریح اختصاص بدهند. تفریح در نظر گرفته شده در زمان نگهداری سالمند باید به آنها انرژی، شادی و نشاط بیشتری بدهد. در همین راستا، در این مقاله از سایت 60 پلاس قصد داریم تا برای جلوگیری از مشکلات سالمندان و بهبود کیفیت زندگی آن ها انواع مختلف سرگرمی سالمندان را معرفی بکنیم.

اهمیت تفریح درمانی در سالمندان

یکی از ضروری‌ترین مسائل در زندگی سالمندان داشتن تفریحات سالم است. پرستار سالمند افزون بر ارائه خدمات پزشکی و پرستاری که بر عهده دارد، می‌بایست برای افزایش سطح کیفی زندگی فرد مسن برنامه ریزی داشته باشد.

با توجه به اینکه با افزایش سن فرد وقت آزاد بیشتری دارد، پرستار در منزل می‌بایست در کنار مراقبت‌های پرستاری، رژیم غذایی سالم، برای ارتقای کیفیت سطح زندگی سالمند فعالیت‌های جسمی و ذهنی مناسب در نظر بگیرید.

ازآنجاکه تفریح درمانی، اهمیت فراوانی در جهت حفظ و بهبود سطح سلامت سالمندان دارد و می‌بایست به‌گونه‌ای برای ایشان طراحی شود که مناسب وضعیت جسمی آن‌ها باشد. 

از سایر مزایای بازی برای افراد مسن پیداکردن دست و روابط جدید اجتماعی است که در بالارفتن حس حضور سالمند در جامعه از اهمیت بسزایی برخوردار است و به سالمند کمک می‌کند که از لحاظ فیزیکی، ذهنی و احساسی در شرایط مطلوبی قرار بگیرد.

تفریح درمانی، اهمیت بسزایی در حفظ و بهبود سطح سلامت سالمندان دارد.

مزایای تفریح و سرگرمی برای سالمندان

مزایای تفریح و سرگرمی برای سالمندان

مشارکت سالمندان در فعالیت‌های تفریحی و سرگرم‌کننده، راه مناسبی برای بهبود سازگاری سالمند با شرایط دوران سالخوردگی است. 

علاوه بر این شرایطی را فراهم می‌کند تا سالمند با دیگران تعامل اجتماعی برقرار کند. بازی و سرگرمی برای سالمندان به ویژه برای آن دسته از سالخوردگانی که در خانه سالمندان زندگی می‌کنند مناسب است؛ زیرا از این طریق احساس می‌کنند که در خانه خود هستند. 

از دیگر فواید تفریح درمانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. بالارفتن روحیه در سالمند
  2. ایجاد نشاط و شادابی بیشتر سالمندان
  3. تقویت سیستم بدنی
  4. تقویت اعصاب و روان
  5. بالارفتن ضریب هوشی و پیشگیری از آلزایمر در سالمندان
  6. ایجاد انگیزه و علاقه به ادامه زندگی
  7. به‌خاطرآوردن احساس عاشقی و خاطرات خوش
  8. کمک به شادابی و جوان‌سازی پوست

معرفی بهترین سرگرمی های مناسب سالمندان

1. سرگرمی سالمندان؛ مطالعه کردن

مطالعه و خواندن کتاب یکی از بهترین و سالم ترین سرگرمی و تفریحات در بین تمام قشرهای سنی به خصوص سالمندان بوده و به این دلیل که سالمندان وقت آزاد زیادی دارند، پس مطالعه بهترین سرگرمی برای سالمندان برای آنها محسوب می شود. اینکار یک روش موثر برای صرف وقت و مشغول نگه داشتن مغز اسـت. دوران بازنشستگی  به علت وقت آزاد زیاد بهترین زمان برای مطاله است.

مطالعه کردن می‌تواند وضعیت خواب و حافظه را در سالمندان بهبود ببخشد.

برخی از باشگاه‌های کتاب‌خوانی گروه ویژه ای برای سالمندان دارند تا با دنیای بیرون ارتباط برقرار کنند و هوشیار باشند. مطاله کتاب به تقویت حافظه، کاهش استرس، افزایش مهارت تصمیم گیری، کمک به خواب بهتر و بـه تاخیر انداختن زوال عقل افراد کمک می کند. همچنین مطالعه قبل از خواب، علاوه بر ایجاد بستری برای خواب بهترو مفیدتر، به سالمندان این امکان را فراهم می کند که عملکرد مغزی خود را در سطح بالایی حفظ کنند و از بیماری های عصبی مانند آلزایمر، زوال عقل و پارکینسون در امان باشند. تشکیل دورهمی هاي‌ کتابخوانی در بین دوستان سالمند یکیدیگر از راه هاي‌ لذت بردن از مطالعه در بین سالمندان محسوب می شود.

مطالع کردن یکی از بهترین تفریحات سالمندان

2. جذاب ترین سرگی سالمندان؛ ورزش ویدیویی (Wii)

ورزش ویدیویی یکی دیگر از بهترین بازی و سرگرمی برای سالمندان محسوب می شود. در واقع افراد سالمند دیگر نمی توانند به‌خوبی گذشته ورزش های سنگین انجام دهند و فعالیت فیزیکی شدید آنها را خسته می‌کند. اما شاید کنسول بازی تعاملی نینتندو وی (Nintendo’s Wii) جایگزینی مناسب برای حل این مشکل باشد. با استفاده از این کنسول بازی، به‌جای فشردن دکمه ی روی دسته‌های بازی، دوربین به طور دقیق حرکات بدن را ضبط می‌کند و فضای بازی ازطریق صفحۀ تلویزیون دیده می‌شود.

سالمندانی که اهل ورزش و فعالیت‌های فیزیکی‌اند اما به علت توانایی بدنی، قادر به انجام دادن فعالیت های سنگین نیستند، کنسول بازی تعاملی نینتندو می تواند بهترین جایگزین باشد. از جمله بازی های این کنسول می توان به بولینگ، تنیس و گلف اشاره کرد.

بازی ویدئویی

3. داشتن فعالیت بدنی و ورزش کردن

برای افراد مسن، فعالیت بدنی منظم یکی از مهمترین کارهایی است که می توانند برای سلامتی خود انجام دهند. داشتن فعالیت بدنی می تواند از بسیاری از مشکلات سلامتی که به نظر می رسد با افزایش سن به وجود می آیند، جلوگیری کند. از این رو ورزش یکی دیگر از مناسب ترین سرگرمیهای دوران بازنشستگی محسوب می شود. همچنین به عضلات سالمندان کمک می کند تا قوی تر شوند تا بتوانند بدون وابستگی به دیگران به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازند.

داشتن نوعی فعالیت بدنی، از سالمندان در برابر بیماری های مختلف ازجمله مشکلات قلبی و افسردگی محافظت می کند، روند کاهش مهارت های حرکتی، انعطاف پذیری و قدرت را نیز کاهش می دهد.

ورزش کردن بهترین سرگرمی سالمندان

ورزش به افراد در هر سنی کمک می کند تا وزن خود را حفظ یا کاهش دهند. با این حال، سوخت و ساز بدن هر انسانی به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می یابد؛ بنابراین اهمیت ورزش در بین سالمندان افزایش می یابد. اضافه کردن تمرینات کاردیو و تمرینات قدرتی باعث رشد توده عضلانی و در نتیجه افزایش متابولیسم بدن و ​​سوزاندن کالری بیشتر می شود.

فعالیت های ورزشی و تناسب اندام به سلامت، تندرستی، پرانرژی بودن افراد مسن و سالمندان همچین عدم وابستگی به دیگران در انجام کارهای روزانه خود کمک می کند؛ به علاوه، شرکت در فعالیت های ورزشی گروهی به دلیل ملاقات با دیگر افراد هم سن و سال، امید به زندگی را در افراد سالمند افزایش خواهد داد.

مهم ترین و محبوب ترین ورزش هایی که در بین افراد مسن مورد استقبال زیادی است، عبارتند از: پیاده روی، گلف، تنیس، یوگا، فوتبال، شنا و حتی رقص  که یک راه عالی برای ورزش کردن در بین افراد سالمند محسوب می شود. رقص باعث بهبود راه رفتن و عملکرد کلی بدن و از زوال عقل جلوگیری می کنند.

4. باغبانی کردن

باغبانی و ارتباط با طبیعت بهترین سرگرمی سالمندان است تا بتوانند ذهن خود را آرام کنند و مدتی را دور از شلوغی روزانه سپری کنند. همچنین یکی از سرگرمی هایی که سالمندان میتوانند انرژی خود را بالا ببرند باغبانی کردن و ارتباط با طبیعت است. این کار میتواند تاثیرات مثبتی در روحیات آنها داشته باشد باغبانی یک فعالیت بسیار لذت بخش بوده که علاوه بر سرگرمی یک نوع درمان نیز محسوب می شود.

در نتیجه سالمندان با این تفریح، می توانند به افزایش حس امید به زندگی و سرزندگی، تقویت اعتماد به نفس و کاهش استرس و افزایش خلاقیت اشاره کرد.

باغبانی کردن بهترین سرگرمی برای سالمندان

5. آشپزی کردن

پختن غذاهای جدید جز بهترین سرگرمی سالمندان و اعضای خانواده‌ شان محسوب می شود. به طوریکه پختن غذاهای متنوع توسط افراد خانواده، احساس خوبی را در افراد سالمند ایجاد می کند و فرآیند تهیه غذا، دورهمی اعضای خانواده و جمع های خانوادگی، باعث ایجاد سرزندگی و نشاط در افراد سالمند شده و به آن ها این حس را القا می کند که مفید هستند و می توانند در انجام امور خانه نقش داشته باشند. به این ترتیب باید افراد سالمند را در فرصت‌هایی برای برنامه‌ریزی، آماده‌سازی، پخت و پز و سرو غذا مشارکت دهیم.

6. انجام دادن بازی های فکری

بازی‌های فکری راه مناسبی برای معاشرت با دیگران و رقابت‌های دوستانه است که در بین سالمندان از جایگاه ویژه ای برخوردار است. بازی های فکری برای فعال نگه داشتن ذهن سالمندان به اندازه تناسب اندام و قدرت بدنی در سنین بالا از اهمین زیادی برخورردار هستند.

بازی‌های فکری علاوه بر پر کردن اوقات فراغت، تمرینی برای تقویت حافظه و سلول‌های مغزی است و از ابتلا به آلزایمر جلوگیری می کند. برای اینکه اطمینان پیدا کنیم که عملکرد مغز ما خوب است باید ذهن هر روز به چالش کشیده شود. به همین خاطر ما تعداد زیادی ازبهترین بازی های فکری سالمندان و فعالیت هایی که برای سالمندان مناسب و در عین حال سرگرم کننده و لذت بخش است و باعث ایجاد رقابت بین سالمدان می شود را در اینجا ذکر می کنیم.

اتللو: بازی فکری اتللو یک بازی کاملا استراتژیک برای سالمندان محسوب می شودبه این معنی که باید برای برنده شدن نقشه بکشید و بتوانید حرکات رقیب را حدس بزنید. نحوه بازی اتللو به این صورت است که باید تلاش کنید رنگ مهره‌های موجود در صفحه به سمت رنگ مهره‌های شما غالب باشد و تنها در این شرایط برنده بازی خواهید بود. البته باید توجه داشت که در این بازی فکری احتمال برد یا باخت در لحظه تغییر می‌کند.

شطرنج: شطرنج چالش ‌برانگیزترین بازی روی صفحه از نظر ذهنی است که باعث ایجاد رقابت های دوستانه و چالش های لذت بخش می شود. در میان بازی‌های فکری برای جلوگیری از آلزایمر در بین سالمندان شطرنج از محبوبیت زیادی برخوردار است. سالمندانی که با تمرکز کردن مشکل دارند، می توانند از شطرنج کمک بگیرند تا سلامت ذهن و روانشان افزایش پیدا کند.

شطرنج بهترین سرگرمی سالمندان

بازی سودوکو: جدول سودوکو بازی محبوب و چالش برانگیزی در میان سنین مختلف است که می توانید این جدول‌ها را در روزنامه‌ها و مجلات مختلفی پیدا کنید. سودوکو بازی فکری مناسبی برای تقویت حافظه و جلوگیری از آلزایمر است و از این جهت برای سالمندان مفید است.

در این بازی جدولی، مربعاتی کوچک وجود دارند و در هر مربع و هر ستون و ردیف، هریک از اعداد تنها یک مرتبه تکرار می‌شوند و شما باید اعداد را پیدا کنید. به بیان دیگر، باید عددی داخل هر مربع قرار بگیرد که تنها یک مرتبه در سطر و ستون مربوط به خودش تکرار شده باشد.

بازی فکری جنگا: یکی دیگر از بازی های فکری برای جلوگیری از آلزایمر و مناسب برای افراد مسن، بازی جنگا است. این بازی دارای مکعب های چوبی است که باید آنها را روی هم بچینید. سپس باید مکعب‌ های چوبی زیرین را به نحوی بردارید که برج چوبی فرو نریزد. این بازی نه تنهات برای کودکان بلکه بزرگ‌سالان و سالمندان مفید است و باعث تقویت حافظه می شود.

7. داشتن حیوان خانگی

گذراندن وقت با حیوانات باعث بهبودی سلامت روانی و جسمی سالمندان می شود و بهترین سرگرمی سالمندان محسوب می شود. به طوریکه تماس فیزیکی با حیوانات و نوازش آنها باعث می شود بیشتر افراد احساس خوبی داشته باشند و احساس آرامش بکنند. تحقیقات نشان داده است که داشتن یک حیوان خانگی باعث کم شدن سطح استرس افراد و کاهش فشار خون می شود و برای سلامت جسم و روان مفید است. همچنین برای کم شدن کلسترول و مبارزه کردن با افسردگی موثر است.

8. بیرون از خانه رفتن

بیرون رفتن و وقت‌گذرانی در طبیعت برای افزایش روحیه در سالمندان بسیار مفید است. حتی اگر تحرک سالمندان محدودیت حرکتی داشته باشد می‌توانند تنها به بالکن‌های ایمن‌سازی شده بیایند و یا کنار پنجره‌های بزرگ نشسته، هوای تازه استشمام کنند و از مناظر اطراف لذت ببرند. 

سعی کنید تا جایی که ممکن است سالمند تحت پرستاری خود را حتی با کمک ویلچر به پارک ببرید تا از فضا و هوای تازه استفاده کنند.

9. وقت گذرانی با خانواده و دوستان

وقت گذرانی با خانواده و دوستان به ویژه نوه‌ها برای سالمندان یک فعالیت مفرح و لذت‌بخش محسوب می‌شود و در بهبود روحیه و سلامتی آنها بسیار مؤثر است.

10. مشارکت در کارهای خیر

هرچند که فرد سالمند توان حرکت نداشته باشد باز هم قادر است به جامعه بازگردد. مشارکت در خیریه‌ها یک راه بسیار خوب برای مشغول‌شدن و احساس موفقیت در سالمندان است.

با خیریه‌های محلی، بیمارستان‌ها و یا حتی سازمان‌های مذهبی تماس گرفته و درباره پروژه‌هایی که سالمندان می‌توانند در آن مشارکت داشته باشند اطلاعات کسب کنید. کارهای سبکی نظیر بافتن لباس گرم یا جمع‌آوری بسته‌های معیشتی مناسب سالمندان کم‌تحرک است.

11. لذت دیدن فیلم و گوش دادن به موسیقی

دیدن فیلم و سریال و برنامه‌های موردعلاقه می‌تواند قسمت عمده‌ای از روز یا هفته به خود اختصاص دهد. موسیقی گوش دادن یا آوازخواندن یک فعالیت سرگرمی بسیار خوب دیگر محسوب می‌شود. موسیقی می‌تواند استرس، اضطراب و درد را کاهش دهد و باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن، خواب و تقویت حافظه شود.

موسیقی در کنترل استرس، کاهش احساس درد و تقویت حافظه در سالمندان مفید است.

12. انجام پیاده روی روزانه

اگر سالمند تحت پرستاری شما توانایی حرکت کردن داشته باشد قدم‌زدن در اطراف محل زندگی یک راه آسان و مفید برای انجام فعالیت است و یک راه حل مناسب برای دوست‌یابی است. در بعضی جوامع امکاناتی پیاده روی در پارک‌ها برای سالمندان در نظر گرفته شده است.

سخن آخر

قسمت بسیار مهمی از رازهای شادی و سلامت سالمندان به تفریح آنها بستگی دارد که در بیشتر مواقع کمتر به آن‌ها توجه می‌شود، زیرا بیشتر ما تصور می‌کنیم آنها اغلب به استراحت و محیط آرام نیاز دارند. اما اگر به سالمندان کمک کنیم تا بخشی از زمان خود را به تفریح و سرگرمی‌های مختلف اختصاص دهند، سلامت روانی و جسمی‌شان ضمانت خواهد شد.

این افراد سال‌ های سال کار کرده‌اند و حالا حق مسلمشان است استراحت کنند. شما می توانید یا خودتان تفریحات سالمندان را به عهده بگیرید یا با استخدام پرستار ماهر اوقات خوشی را برای عزیانتان فراهم کنید. از این رو می توانید با انتخاب برنامه‌ های مناسب می‌توانند لحظات پرنشاطی را به سالمندان خود هدیه کنید.

نظر شما درباره سرگرمی سالمندان چیست؟ آیا شما برنامه های خاصی برای دوران بازنشستگی خود و عزیزانتان دارید؟ بسیار خرسند می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید و به منظور بهره مندی از خدمات ما برای سالمندان عزیز با ما در ارتباط باشید.